طراحی سایت ریسپانسیو چیست

طراحی سایت ریسپانسیو چیست

طراحی سایت ریسپانسیو چیست

توضیحات در مورد طراحی سایت ریسپانسیو

در این مقاله قصد داریم تا  در مورد طراحی سایت ریسپانسیو مقداری اطلاعات به  دست بیاوریم و بدانیم که کلیات طراحی سایت ریسپانسیو از چه زمانی مورد توجه موتور های جست و جو قرار گرفت و کاربران نیز به آن توجه نمودند.

کلیات موارد مقاله زیر به صورت خلاصه می توان در نکات زیر دریافت:

 

* تاریخچه دنیای وب

 * طراحی سایت ریسپانسیو به چه معنی می باشد

* اهمیت و گسترش سایت های ریسپانسیو

* ضرورت استفاده  از طراحی سایت ریسپانسیو برای طراحان وب سایت

* طراحی سایت ریسپانسیو چرا و به چه علت

 

تاریخچه دنیای وب

تاریخچه دنیای وب را در مقاله ای به تفضیل در سایت Persiancomputer شرح داده شده است. اما برای دانستن نکات کلی آن باید یادآور شد که دنیای وب در 28 سال پیش و در سال 1989 به وجود آمد و اولین وب سایت نوشته شد.  اولین وب سایت نوشته شده در جهان از لحاظ گرافیکی شامل موارد خاصی نمی شد و فقط دارای  چند خط به صورت رنگی بود و از مالتی مدیا و صوت و تصویر مانند سایت های امروزی هیچ خبری نبوده است. شرکت  Netscape ( نت اسکیپ( به عنوان اولین شرکت در زمینه طراحی سایت در جهان نام برد.

این شرکت تا اواسط دهه نود میلادی با نوشتن و در اختیار قرار دادن یک مرورگر، همواره بیش از نود درصد از میزان استفاده از مرورگرهای وب را برای خود ربوده بود. وب سایت رسمی این شرکت  را می توان با کلیک بر روی آدرس زیر مشاهده نمایید.

برای دیدن اولین سایت نوشته شده در جهان می توانید می توانید به ادرس http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html مراجعه نمایید.همچنین تصویری از اولین صفحه وب در دنیا برای شما قرار داده شده است.

اولین وب سایت جهان

 

طراحی سایت ریسپانسیو به چه معنی می باشد

طراحی سایت ریسپانسیو (Responsive = واکنش گرا) به معنای طراحی سایتی می باشد که در انواع اندازه های صفحه نمایش به درستی نشان داده شود و دچار خطای بصری نباشد. حتما شما نیز سایت هایی را مشاهده نموده اید که در رایانه به درستی نشان داده می شود ولی در گوشی یا تبلت ها  دچار بهم ریختگی می شوند . از لحظ بصری جلوه درستی ندارد. در کل طراحی سایت ریسپانسیو یعنی ساخت یک وب سایت برای همه اندازه های صفحه نمایش در هر شرایطی!

 

اهمیت و گسترش طراحی سایت ریسپانسیو

با گسترش دنیای وب و فراگیر شدن استفاده از وب سایت ها، آرام آرام ضرورت استفاده مردم از وب سایت نیز گسترش یافت به طوری که همواره شاهد افزایش ضریب استفاده کاربران از وب سایت ها می باشیم. از یک طرف قضیه نیز با فراگیر شدن  استفاده مردم از گوشی، تبلت و انواع صفحه نمایش ها در اندازه های  مختلف، ضرورت بهینه سازی وب سایت و طراحی سایت ریسپانسیو نیز به چشم میخورد. امروزه کاربران از تمامی دستگاه ها به وب  انواع سایت ها مراجعه می نمایند و ضعف وجود طراحی سایت ریسپانسیو می تواند آسیب جدی به صاحبان وب سایت ها وارد نماید. در صورتی که سایت به صورت ریسپانسیو طراحی نشده باشد، خیل عظیمی از کاربرانی که قصد مشاهده وب سایت را دارند از دست خواهند رفت.

در قبل از سال 2005 میلادی اکثر وب سایت ها برای دستکتاپ نوشته می شد و کم تر کسی برای  استفاده از وب سایت از گوشی های هوشمند استفاده می نمود. در بین سال های 2005 تا 2008 که افزاش استفاده  کاربران از وب سایت ها با استفاده از گوشی های هوشمند پدید آمد و این گوشی ها داری قابلیت جست و جو در صفحات وب شدند.

برای رفع این مشکل "نسخه موبایل" پدید امد که هر سایتی که نسخه موبایل داشت برای کاربران نمایش داده می شد که این گزینه نیز مشکلات خاص خود را داشت  از نظر بصری هیچ گاه به عنوان  یک سایت ریسپانسیو نمی شد به آن نگاه  ویژه ای داشت.

طراحی سایت ریسپانسیو

 

ضرورت استفاده  از طراحی سایت ریسپانسیو برای طراحان وب سایت

به موازات استفاده مردم از انواع صفحه نمایش ها برای استفاده خود و گسترش ضریب استفاه از تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها و... لازم شد تا طراحان وب سایت نیز برای جذب این قشر عظیمی از کاربران دست به کار شوند.

طراحی سایت ریسپانسیو نیز به همین علت  پدید آمد. درست در ژوئن سال 2012 بود که با اعلان گوگل مبنی بر اینکه برای وب سایت هایی که کاربر پسند هستند دارای ارزش بیشتری هستند، طراحی سایت ریسپانسیو نیز استارت خورد و انواع سایت ها برای تغییر قالب وب سایت خویش تلاش نمودند و درست آن جا بود که نقطه عطفی برای طراحان وب سایت به لحاظ طراحی سایت ریسپانسیو بود. طراحی سایت ریسپانسیو در سال 2011  و با ورود css3 و html5 به بازار، پدید آمد.

 

طراحی سایت ریسپانسیو چرا و به چه علت

برای مخاطبین چه  ارزشی دارد که وب سایت خود را به صورت ریسپانسیو طراحی نمیاند. طراحی سایت ریسپانسیو دقیقا چه مزیتی دارد و چگونه  کمکی به  صاحبان وب سایت ها خواهد نمود؟

برای بررسی این قضیه همواره باید در نظر داشت که از دست دادن مخاطبین باعث از دست رفتن بیزینس می شود. اگر شما محصولی در سایت خود به فروش می رسانید و کاربرانی از موبایل به سایت شما رجوع کنند و نتیجه مورد نظر خود را دریافت ننمایند، قطعا فرآیند فروش شما دچار مشکل می شود.

 

خدمات گروه فناوری اطلاعات پارسیان در زمینه طراحی سایت ریسپانسیو

گروه فناوری اطلاعات پارسیان(www.persiancomputer.net) همواره با طراحی سایت ریسپانسیو در نظر دارد که برای مخاطبین خود بهترین امکانات را برای حضور در دنیای وب فراهم آورد.

 

 

 


طراحی سایت ریسپانسیو چیست | اضافه شده در تاریخ : 1395/08/27 | تعداد بازدید : 1567


کلمات کلیدی :
طراحی سایت ریسپانسیو,طراحی سایت, سایت ریسپانسیو

لطفا صبر کنید