اموزش شبکه-توپولوژی استار

اموزش شبکه-توپولوژی استار

آموزش شبکه(آموزش نتورک پلاس)قسمت دوم

تعریف توپولوژی :

به چیدمان کامپیوترها جای قرارگیری و نوع اتصال شان به یکدیگر و همچنین سخت افزار به کار رفته در آنها توپولوژی می گویم. در واقع اشکال هندسی استفاده شده در وصل کردن کامپیوترها به یکدیگر را توپولوژی می گویند. علت اصلی شناخت توپولوژی‌ها شناسایی و آشنایی با مواردی همچنین نوع کابل کشی، هزینه های مربوط به پیاده سازی شبکه، و... می باشد.

آشنایی با انواع توپولوژی ها:

توپولوژی باس (bus):

در ابتدا نسبت به شناسایی و توضیح  توپولوژی باس براش مخاطبین گرامی  اقدام شده است. همانطور که در شکل مشخص شده است، در ابتدا و انتهای "خط انتقال" یک ترمیناتور(terminator) قرار داده شده است. در ضمن کابل به کار رفته شده در این توپولوژی کابل کواکسیال (coaxial) می باشد که در ادامه به توضیح این کابل پرداخته شده است.در نظر داشته باشید برای اتصال به خط انتقال از T conector استفاده می شود.

آموزش شبکه|توپولوژی استار

تعریف پدیده Collision:

با توجه به شکل فرض کنید رایانه شماره 1  برای کامپیوتر شماره ۳ بسته ایی از اطلاعات را ارسال نماید و در همین زمان که هنوز کامپیوتر شماره ۳ بسته را دریافت نکرده است؛ نسبت به ارسال یک بسته از اطلاعات برای کامپیوتر شماره یک اقدام می نمایند، حال این دو بسته در وسط مسیر با یکدیگر برخورد می کنند و کالیژن   ) برخورد = collision) به وجود می ‌آید. سپس این دو بسته با توجه به سورس آدرس موجود در فایل آنها، به کامپیوتر مبدا برگشت می خورند.

انواع کابل کواکسیال در توپولوژی باس:

 الف) Bass 2 10 : این کابل نهایتا می تواند یک ۱۸۵ متر باشد. از کانکتور برای اتصال کامپیوترها  به این سیم استفاده می شود و در هر ۱۸۵ متر ۳۰ کامپیوتر به این کابل میتواند متصل شود.

ب)  10 Bass 5: نهایتاً ۵۰۰ متر می تواند باشد. در هر گره از کانکتورهای توپی مکنده برای اتصال کامپیوترها استفاده شده است.

توجه نمایید که  کابل های مسی با توجه به افت سیگنال ای که دارند هرچه این کابل ها ضخیم تر باشند افت سیگنال کمتری دارد. از کابل های 10Base2 و 10Base5  با توجه به ضخامتشان به ترتیب Thinnet و Thicknetdیاد می شوند.

Repeater  چیست؟

برای افزایش مسافت در این کابل ها از ریپیتر استفاده می شود که افت سیگنال را تقویت می نماید. حداکثر تعداد مجاز استفاده از  ریپیتر ۴ عدد است و حداکثر طول مجاز برای این کابل را  به ۲۵۰۰ متر می رساند. توجه نمایید ریپیتر وقتی کاربرد دارد که هر دو کابل با یکدیگر هم جنس باشد و تکنولوژی آن یکی باشد .( یعنی هر دو نوع کابل از نوع 10 base 2 یا 10 base 5  باشد) اگر جنس کابل ها  یکی نباشداز  ترانسیور جهت اتصال دو کابل مختلف با  یکدیگر استفاده می شود.

مزایا و معایب توپولوژی باس:

به دلیل وجود پدیده کالیژن و ارسال کردن یک کامپیوتر به طور همزمان در شبکه استفاده از این توپولوژی بسیار کم کاربرد است. کابل کواکسیال اثر الکترومغناطیس روی آن تاثیر گذاراست ( چون از مس جهت عبور سیگنال استفاده می نماید ) و نویز دارد. توجه نمایید که  هزینه پیاده سازی در این توپولوژی بسیار کم می باشد. توپولوژی باس اگر کابل  قطع شود کامپیوترهایی که در یک سر کابل هستند با بقیه آن کامپیوترها در آن طرف نمی توانند ارتباط برقرار کنند.

 


آموزش شبکه(آموزش نتورک پلاس)قسمت دوم | اضافه شده در تاریخ : 1395/08/05 | تعداد بازدید : 2747


کلمات کلیدی :
گروه فناوری اطلاعات پارسیان, فناوری اطلاعات پارسیان,پارسیان رایانه,آموزش شبکه,اموزش شبکه

لطفا صبر کنید